18 yaş altı kürtaj nasıl yapılır ?

18 yaş altı bayanlarda kürtajın hangi şartlarla yapılacağını kesin olarak açıklamadan önce bu konuda işinize yarayabilecek güncel kürtaj fiyatlarını ve ayrıca bakireliği geri kazanmak için kızlık zarı diktirme ücretlerini , buna ilaveten vajinal genişleme gibi bir sorununuz varsa vajina daraltma ameliyatı fiyatlarını , son olarakta cinsel dudaklarınızda sarkma sorunu varsa labioplasti ameliyatı ücretlerini açıklamak isterim. Kız çocukları yaklaşık olarak 12-15 yaş arasında adet görmeye başlarlar fakat cinsel ilişkiye girmeleri için yasal sınır 18 yaştır, daha erken yaşlarda oluşan hamileliklerde yetki ebeveynlerdedir, yani hamile kızın annesi ve babası yetkilidir. Peki diyeceksiniz kürtaj yasasınna göre 18 yaş altı kürtaj nasıl yapılır , çaresi yokmudur, 16 ve 17 yaşında kürtaj yapturabilmeniz için anne veya babanızın izni gerekir, hamile kaldığınız kişinin veya sizin bu konuda söz hakkınız yoktur, 16 yaştan daha küçük çocukların kürtaj olması için anne veya baba izni yeterli değildir, kürtaj kanunu çerçevesinde mahkeme kararı gerekir. Ayrıca bu anlattıkların hamileliğin ilk 10 haftası için geçerlidir, kürtaj için üst sınırı aşan vakalarda kürtaj yasağı söz konusu olduğundan gebe çocuk devlet korumasına alınır ve doğuma giden hamilelik süreci desteklenir. Biliyorum tatsız bir konu ama reşit olmadan önceki yaşlarda hamilelikle çok sık karşılaşıyoruz, genelde hamile bırakan erişkin erkekler bizimle iletşime geçerek aile izni olmadan kürtaj yaptırmak istiyorlar ama bu konuda kanunlar son derece rijit olduğundan yukarıdaki kürtaj yasası çerçevesinde haraket ediyoruz.

Bu yazınızda 18 yaş altı kürtajın nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermekle kalmayıp, kürtajın ne olduğuna dair temel kavramları, 18 yaştan önce kürtaj yapan yerleri, 2019 kürtaj yasasında son durumları, kürtajın nasıl gerçekleştiğini, 2019 senesi için İstanbul'da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğunu, kürtaj sonrası kanamanın ne zaman biteceğini, kızlık zarı bozulmasının hissedilip hissedilemeyeceğini, vajina daraltma ameliyatının kadınlar kulübünde ne şekilde ele alındığını, labioplasti sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girileceği hakkındaki konularada dalıyoruz.

Reşit olmayanların nasıl kürtaj yaptıracağı veya kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiğiniz herşeyi bize telefon açarak sorabilirsiniz, ama ben telefonla görüşecek ortamda değilim diyorsanız WhatsApp üzerinden yazın görüşelim. Mesajlarınıza geç cevap verebilirim malumunuz hastamız çok, sakın küsmeyin.

Unutmadan İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemiz Atatürk havalimanına 10 dakikalık mesafededir, Avrupadan ve uzak şehirlerden kürtaj ve kızlık zarı dikimi için gelen birçok  hastamız yarım saatte işelemini yaptırıp aynı gün memleketlerine geri uçabilmektedir, isterseniz sizde öyle yapın.

Kürtaj nedir?
Kazarada olsa istenmeyen gebeliğe maruz kaldığınızda en kısa yoldan düze çıkmaya gayret gösterirsiniz, sağlıklı olarak gebelik sonlandırabileceğiniz tek metod vakum kürtajdır, dolayısı ile bu yöntemin bütçenize uyup uymayacağı ilk araştıracağınız konu olur ve 2019 yılı için İstanbul'da kürtaj fiyatlarını araştırarak işe başlarsınız , ama kürtaj halkında hiçbir fikriniz yoksa kürtaj nedir bilmiyorsanız tanımsal bilgilerede ihtiyacınız olur. Latincede gelen kazımak anlamındaki küretaj kelimesinden türetilen kürtaj , günümüzde hamileliği sonlandırmak anlamına gelir, ama yüzünüzü buruşturmayın, günümüzde kazıyarak kürtaj yapmıyoruz artık, vakumla yani negatif basınçla kesici veya delici tıbbi alet kullanmadan yapılıyor.

18 yaş altı kürtaj yapan yerler

Aslında gebelik ve kürtaj kuralları açısından 18 yaş altı genç kızları 2 gruba ayırmak lazım, 16-17 yaş grubu ve 16 yaştan daha küçük olanlar şeklinde. 16 ve 17 yaşındakiler ebeveynlerinin izni ile normalde kürtaj yapılan birçok yerde yapılabilir, ama 18 yaş altı kürtaj yapan yerler açısında 16 yaşın altındaki grup için bu mümkün değildir, onların aileleri çocuklarını kürtaj ettirebilmek için savcılığa başvurmaları ve mahkeme emri ile sevk edilmeleri gerekir, bu arada çocuk yaşta bir kızla cinsel ilişkiye girilmesi cinsel saldırı suçu olarak değerlendirilebilir.

Kürtaj yasası son durum

Türkiye'de 2016 yılı için yürürlükte olacak kürtaj yasası son durum yine eski kuralların geçerli olduğu şekildedir, yani çocuk aldırabilmek için hamileliğin 10 haftayı aşmamış olması , kürtaj olacak bayanın kendi kararı ile işlem yapılacaksa reşit olması, değilse anne veya babadan yazılı izin , resmi nikahla evli olanlarda ise eş rızası aranmaktadır.

Kürtajda gizlilik

Özellikle çocuk aldırma ve kızlık zarı dikimi gibi jinekolojinin mahrem konularında hasta mahremiyeti ve işlemin gizli tutulması, daha sonra sağlık kayıtlarında görünmemesi çok önemlidir. Bu durumda kürtajda gizlilik ayrı bir öneme haizdir ve aynı zamanda hastaların anayasal hakkıdır. Bizde bu konuda hastalarımızın gizlilik durumlarına çok önem vermekteyiz.

Kürtaj nasıl oluyor ?

Hamilelik sonlandırmak zorunda olan birçok genç bayan çocuk aldırma maliyetlerini öğrendikten sonra İstanbul'da kürtaj yapan yerlere gitmeden önce kürtaj nasıl oluyor , en güvenli gebelik sonlandırma metodu olan vakumlu kürtaj nasıl yapılıyor diye merak ederler. Zaten Bakırköy'deki muayenehanemizi bu sebeple arayan çok oluyor, ordan biliyorum. Vakum kürtajın nasıl yapıldığını isterseniz hemen özetleyelim;
1- Ultrason gebelik haftası
2- Lokal anestezi
3- Dilatasyon
4- Karmen kanülünün takılması
5- Vakum aparatının kanüle eklenmesi
6- Negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınması
7- Tekrar ultrason

Kürtaj fiyatları 2019 İstanbul

Çocuk aldırma konusunda ilk olarak halledilmesi gereken problem kürtaj ücretinin tedarik edilmesidir, ama merak etmeyin bizim memleketlerde Batı ülkeleriyle kıyaslarsanız çok daha ucuz maliyetle kürtaj mümkündür. Güncel zamanda kürtaj fiyatları 2016 İstanbul'da yaklaşık olarak ...tl civarından başlar ve hamilelik haftasına paralel haraketle yukarı doğru çıkabilir, kürtaj ücretlerinin gebelik haftasına endekslenmesi Cumhuriyet dönemi ile birlikte jinekolojik bir gelenek haline gelmiştir.


Kürtaj sonrası kanama ne zaman biter?

Vakum ile kürtaj uygulaması henüz icad edilmediği yıllarda kazıma yani rahim içini çepeçevre kürete ederek gerçekleştirilen kürtaj operasyonundan sonra kanama belirgin miktarda olurdu ve günlerce sürebilirdi, ama vakum kürtajda rahim kazıması yapılmadığı için kanama şikayeti çok daha az ve kısa olmaktadır, dolayısı ile kürtaj sonrası kanama ne zaman biter dediklerinde az miktarda birkaç gün gibi kısa sürede sonlanır diyebiliyoruz.

Kızlık zarının bozulması hissedilir mi ?

Daha önceki özellikle kızlık zarı şekilleri hakkındaki yazılarımızda nerdeyse her bayanda farklı çeşitte kızlık zarı bulunabildiğini zikretmiştik, o yüzden kızlık zarı bozulması hissedilir mi diye soranlara kişiden kişiye değişir diye cevap veriyorum. Bazı bayanlarda gerdek gecesi ilk birleşmede kızlık zarı yırtılırken belirgin bir acı ve sancı söz konusu olurken bazı bayanlar ise kızlık zarının bozulmasını hissetmiyor bile.

Vajina daraltma kadınlar kulübü

Vajinoplasti yada vajina daraltma ameliyatı ihtiyacı gittikçe dahada artmaktadır, bunun sebebi cinsel ilişkiden haz konusundaki beklentilerin artmasıdır, o yüzden dikkat ederseniz vajina daraltma kadınlar kulübü gibi forum ortamlarında sıkça tartışılır hale gelmiştir. Özellikle normal doğum yapmış bayanlarda ve yoğun cinsel aktivitesi olanlarda zamanla vajina genişlemesi kaçınılmaz olabilmektedir, bu durumda gerek erkek , gerekse kadın açısından cinsel ilişkide zevk alma oranı belirgin olarak düşer ve aile saadeti zarar görebilir, bu durumda yapılması gereken en iyi metod cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatıdır, vajina hiç cinsel ilişkiye girilmemiş yıllardaki darlığa kalıcı olarak ulaştırılabilir. Lazerle vajina daraltma ameliyatı pek tavsiye edilemez, zira yakarak büzülme şeklinde gerçekleştiği için yanık izi kalması ve 6 ay içinde yeniden genişlemesi olumsuz tablo yaratmaktadır.

Labioplasti sonrası cinsel ilişki

Bayanlarda vajina girişinde kızlık zarından hemen önceki konumda yer alan küçük dudaklar yani labia minoralar bazı bayanlarda büyük dudakların arasından dış ortama doğru bir dil gibi sarkarak istenmeyen genital görünüm oluşturabiliyor, bu durumda labioplasti ameliyatı denilen küçük dudakların ufaltılması operasyonunu gerçekleştirmekteyiz. Labioplastide fazlalık olan sarkmış dokular alınmaktadır ve böylece küçük dudaklar olması gerektiği gibi büyük dudakların altında görünmeyecek pozisyonda kalmaktadır. Labioplasti sonrası cinsel ilişki için yaklaşık 1 ay yara iyileşmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

16 yaşında kürtaj yapılır mı ?

Eş izni olmadan kürtaj