Gizli kürtaj

Evlilik öncesi beraberliklerde birçok sefer istenmeyen bir gebelikle karşılaşabilirsiniz ve gebe kaldığınız kişi ile bir geleceğiniz olsun veya olmasın evli olmayan bir bayanın hamile olması toplumda pek hoş karşılanmaz , dolayısı ile bu gebelikten kurtulmak için veya hamileliği sonlandırmak için gizli kürtaj yaptırmak istersiniz. Aslında hasta haklarına göre reşit bir bayanın yaptıracağı kürtajın gizli kalmasını istemes yasal bir haktır ama şu anda tüm devlet hastaneleri , özel .. anlaşmalı olduğu için sözleşme gereği kürtaj ve kızlık zarı dikimi dahil yapılan tüm işlemleri .. işleme zorunlulukları vardır . Durum böyle oluncada sicilinize işlenen kürtaj yıllar sonra bile bir .. alsanız listede görünecek ve bu kayıtları görmesini istemeyeceğiniz kişilerin pekte hoşuna gitmeyecektir. Bu durumda tek çare .. olmayan özel jinekolog muayenehanelerinde kürtaj yaptırmaktır. Özel muayenehanelerde genel anestezi gerektirmeyen her türlü müdahaleye yasal izin olduğu için gönül rahatlığı ile kürtaj olabilirsiniz. Bu yazımızda kürtajın gizliliği dışında kürtaj fiyatları , kürtaj nasıl yapılır , vakum kürtaj nedir , kürtaj sonrası kanama ve ağrı olacak mı , kürtaj sonrası hamile kalmada zorluk yaşanır mı gibi konularada değiniyoruz.

Kürtaj fiyatları

2019 yılında İstanbul'da Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasında kürtaj yapan doktorlarca uygulanan kürtaj fiyatları genellikle ...tl gibi taban bir fiyattan başlar ve hamilelik haftanıza göre artar , mesela adet gecikmeniz yeni ise yani son adet tarihinizden henüz 4 hafta falan geçmiş ise İstanbul'da ...tl civarına kürtaj olabilirsiniz , ama 5 hafta olduğunda sizden isteyecekleri çocuk aldırma maliyeti ...tl  giib bir rakama çıkabilir , 6 hafta olursa ... gibi artan rakamlar söz konusu olur. Kürtaj yasasına göre en fazla 10 haftaya kadar  kürtaj yaptırabileceğinizide ilave edelim.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Dünyadaki en gelişmiş gebelik sonlandırma metodu vakum kürtajdır , eski sistem rahim içi kaızma artık vakum kürtajla son bulmuş ve sadece negatif basınç uygulanarak rahim içinde henüz sıvı halde bulunan gebelik kesesi dışarı alınır. İsterseniz safhalar halinde kürtaj nasıl yapılır biraz bahsedelim ; hastanın muayenesi , ultrasonla gebelik haftasının netleştirilmesi , rahim girişine lokan anestezik ilaç yapılarak uyuşturulması , hegar bujisi ile collum dilatasyonu , karmen kanülünün collum uteriye yerleştirilmesi , negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınması , kürtaj sonrası yeniden ultrason yapılarak rahim içinde parça kalmadığından emin olunması olarak özetlenebilir. Bütün kürtaj operasyonu 10 dakika kadar sürer ve sonrasında yürüyüp gidebilirsiniz.

Kürtaj sonrası

İstanbul'da çocuk aldırdıktan sonra sorulması gerekn çeşitli soruları birçok hasta unutuyor ve daha sonra kürtaj sonrası kanama , ağrı , gebelik , ilk adet gibi konuları ayrıca soruyorlar. Kürtaj sonrası ağrı ve kanama vakum kürtajda pek olmaz , en fazal adet görmek kadar olabilir , kürtajdan sonra cinsel ilişki için 10 gün kadar beklemek gerekir , yoksa enfeksiyon riski olabilir , kürtaj sonrası ilk adet ise yaklaşık 40 gün sonra olacaktır , merak etmeyin , kürtaj sonrası gebelik hiç sorun olmaz ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz.


Bu blogdaki popüler yayınlar

18 yaş altı kürtaj nasıl yapılır ?

Eş izni olmadan kürtaj

16 yaşında kürtaj yapılır mı ?